Startsida     Arrangemang     Tävling     Träning     Motion     Randonneur     Klubben     Övrigt     Intranät   
   Bli medlem    Info om klubben    Klubbens mästare    Styrelse och kontaktpersoner    Kontakta oss    Så hittar du till klubblokalen   
   Medlemsprofiler    USM - bästa klubb    Behandling av personuppgifter   

Klubbens mästare

VÄRLDSMÄSTARE 1983 Altenrhein, Schweiz Linje 60 km - Marianne Berglund

NORDISK MÄSTARE 1997 Odder, Danmark Linje Junior 95,7 km - Kristoffer Ingeby

SVENSK MÄSTARE 1978 Södra Sandby Tempo 30 km - Anna-Karin Johansson, Tempo 50 km - Bengt Asplund, Linje 180 km - Thomas Eriksson

1980 Uppsala Tempo 50 km - Bengt Asplund, Lagtempo 70 km - Anders Adamson, Bengt Asplund, Mats Larsson, Linje 60 km - Anna-Karin Johansson, Linje 180 km - Bengt Asplund

1981 Kungsbacka Tempo 50 km - Bengt Asplund, Tempo 50 km lag - Anders Adamson, Kristian Allberg, Bengt Asplund, Lagtempo 70 km - Anders Adamson, Kristian Allberg, Bengt Asplund

1982 Stockholm Tempo 30 km lag - Anna-Karin Johansson, Marianne Berglund, Lena Palbrant, Lagtempo 30 km - Marianne Berglund, Anna-Karin Johansson, Lena Palbrant

1984 Linköping Tempo Junior 50 km - Roul Fahlin, Tempo Junior 50 km lag - Roul Fahlin, Per Moberg, Anders Axelsson, Linje Junior 120 km - Per Moberg, Tempo 50 km lag - Magnus Knutsson, Stefan Brykt, Kjell Nilsson, Lagtempo 70 km - Stefan Brykt, Magnus Knutsson, Kjell Nilsson, Linje 60 km - Marianne Berglund, Linje 180 km - Kjell Nilsson

1985 Helsingborg Tempo 50 km - Magnus Knutsson, Lagtempo 70 km - Stefan Brykt, Magnus Knutsson, Roul Fahlin

1987 Tidaholm Lagtempo 70 km - Stefan Brykt, Peter Jonson, Per Moberg

1988 Västervik Lagtempo 70 km - Stefan Brykt, Per Moberg, Peter Torstensson

1989 Halmstad Lagtempo Junior 50 km - Pontus Bergsten, Niklas Håkansson, Mats Lundin

1992 Skellefteå Linje Junior 120 km - Mats Karlsson

1996 Uppsala Tempo Junior 20 km lag - Kristoffer Ingeby, Stefan Adamsson, Niklas Hjelm

1997 Örebro Tempo Junior 20 km - Kristoffer Ingeby, Tempo Junior 20 km lag - Kristoffer Ingeby, Petter Hermansson, Edvin Gustavsson, Linje 180 km - Michel Lafis

1998 Vårgårda Tempo Junior 20 km - Petter Hermansson, Stafett - Petter Hermansson, Marcus Persson, Anders Eklundh

2001 Kopparberg/Södertälje Linje Junior 120 km - Johan Jelvin, Kortdistans Junior 20 x 2 km - Johan Jelvin

2002 Eslöv Stafett - Kristoffer Ingeby, Martin Söderberg, Stefan Adamsson, Linje 180 km - Stefan Adamsson

2003 Sunne Tempo Junior 10 km - Carolina Asplund, Linje Junior 60 km - Carolina Asplund

2005 Huskvarna/Värnamo Linje Junior 60 km - Emilia Fahlin

2008 Falun Linje 104 km - Emilia Fahlin

2009 Götene Tempo 30 km - Emilia Fahlin

2010 Sollerön Tempo 30 km - Emilia Fahlin, Tempo 30 km lag - Emilia Fahlin, Karin Aune, Johanna Nilsson, Linje Junior 138 km - Mattias Dahlberg, Linje 207 km - Michael Stevenson

2011 Sollerön Tempo 30 km - Emilia Fahlin

2013 Åstorp Linje 126,4 km - Emilia Fahlin

 

Länkar:
SCF - Historik




[ Tillbaka ]  

 
Marianne Berglund


Emilia Fahlin


Anders Adamson


  Örebrocyklisterna
Adolfsbergsvägen 4
Box 85, 701 41 Örebro
Telefon: Swish 1236901128
E-post: cykel@orebrocyklisterna.se
Orgnr: 875001-1556
Plusgiro: 84408-4
Bankgiro: 5235-9205
   
   
Samarbetspartners: